Radioterapią w orbitopatię

Leczenie

niebieski oko z dodatkowymi efektami świetlnymi

Czym jest orbitopatia?

Orbitopatia – inaczej nazywana jest wytrzeszczem złośliwym. Jest ściśle związana z przebiegiem chorób tarczycy. Najczęściej występuje u pacjentów cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa.
Orbitopatia polega na zapaleniu immunologicznym tkanek oczodołu. To z kolei powoduje obrzęk tkanek miękkich i mięśni zlokalizowanych w nim.

W efekcie dochodzi do wypchnięcia gałki ocznej i wytrzeszczu. Dla pacjentów jest to bardzo uciążliwy objaw. I nie chodzi tylko o względy estetyczne. Przy wytrzeszczu często bowiem dochodzi do zaburzenia funkcji powiek, które nie mogą w całości objąć przemieszczonych gałek ocznych.

Jakie są statystyki dotyczące orbitopatii?

Wytrzeszcz gałek ocznych występuje u ok. 30% pacjentów cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa. Bardzo często zdarza się, że nie poddaje się w wystarczający sposób leczeniu farmakologicznemu. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, głównie po czterdziestym roku życia.

Czy radioterapia jest skuteczna w leczeniu wytrzeszczu?

Tak, leczenie radioterapią jest skuteczne. Promieniowanie podawane jest w stosunkowo niskiej dawce. Napromieniana jest tylna część gałki ocznej i tylna część oczodołu. Leczenie, przy zastosowaniu tej współczesnej techniki, jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Co ważnerogówka i soczewka oka pozostają poza obszarem napromienianym. Część siatkówki i nerwu wzrokowego znajduje się w napromienianym obszarze, jednak dawka jest na tyle niska, że ryzyko powikłań praktycznie nie występuje.

Czy efekty są widoczne?

Zdecydowanie. U większość chorych uzyskiwany jest bardzo dobry efekt. Wytrzeszcz złośliwy znacząco zmniejsza się i czasem całkowicie ustępuje. Ważne jednak, żeby pacjenci uzbroili się w cierpliwość. Zdarza się bowiem, że czasem na pełen efekt leczenia trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Warto to zrobić, ponieważ komfort życia znacząco się poprawia.

Jaki jest koszt leczenia?

Pamiętajmy, że leczenie orbitopatii metodą radioterapii jest w naszym kraju w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że pacjenci nie płacą za zabiegi.