Praca fizyka medycznego jest niezwykle ważna w całym procesie leczenia radioterapią. Tu ściśle współpracują ze sobą trzy grupy zawodowe – lekarze, fizycy a także technicy. Osoby te są niezbędne, by leczenie radioterapią przeprowadzić w sposób bezpieczny i prawidłowy.
Kim jest fizyk medyczny?
Fizyk medyczny to ekspert łączący wiedzę medyczną z techniczną i fizyczną. Po ukończeniu studiów magisterskich z fizyki, podobnie jak lekarz, odbywa 3,5-letnią specjalizację z fizyki medycznej, która zakończona jest egzaminem państwowym. W momencie zdania tego egzaminu uzyskuje tytuł specjalisty w dziedzinie fizyki medycznej
Sprawowanie pieczy nad urządzeniami
Pracę fizyka medycznego można podzielić na dwie główne role. Pierwsza – to sprawowanie pieczy nad urządzeniami wykorzystywanymi w procesie leczenia, czyli przede wszystkim akceleratorami (inaczej: przyspieszaczami liniowymi), które służą do napromieniania pacjentów oraz tomografem komputerowym służącym do obrazowania wnętrza pacjenta. Fizycy dbają o to, żeby urządzenia te utrzymywały swoje parametry fizyczne, działały prawidłowo i aby pacjenci byli leczeni w sposób prawidłowy i bezpieczny.
Wykonywanie planów leczenia
Drugą rolą jest ścisła współpraca z lekarzem. Każdy pacjent, który trafia do ośrodka radioterapii spotyka się z lekarzem, który decyduje o sposobie leczenia. Określa gdzie i jaką dawkę promieniowania należy podać. Lekarz opracowuje dla fizyka wytyczne, na podstawie których fizyk, na skanach z tomografii komputerowej, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania opracowuje odpowiedni plan leczenia. Określa, jak przeprowadzić promieniowanie, żeby dawka podana została dokładnie tam, gdzie trzeba oraz żeby było jej jak najmniej w tych miejscach, które należy przed nim chronić.
Bez fizyka ani rusz
Bez fizyka medycznego nie da się przeprowadzić radioterapii. Lekarz odpowiada za koordynację i bierze odpowiedzialność za medyczną stronę terapii, natomiast fizyk jest odpowiedzialny za to, by od strony fizycznej i technicznej cały proces leczenia przebiegł prawidłowo i bezpiecznie.
To praca satysfakcjonująca, ale też wiąże się z dużym poczuciem odpowiedzialności za zdrowie i życie innych.