Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi… Często nowotwory związane są z naszym stylem życia, na przykład rak płuca. Często z genetyką – rak piersi. Jest też wiele nowotworów, co do których czynniki ryzyka nie są poznane. Wydaje się, że tak naprawdę nowotwory są wpisane w nasze życie i im dłużej żyjemy, to ryzyko jest większe, ponieważ dłużej trwa narażenie naszego organizmu na błędy rozwoju komórek i na ich wyrwanie się z kontroli organizmu.
Zabójca numer 1 – rak płuca
Rak płuca był nowotworem rzadkim przed erą palenia tytoniu. Obecnie niestety jest to najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie i jest pierwszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Na pewno, gdyby ludzie całkowicie wyeliminowali nałóg palenia papierosów, stałby się z powrotem nowotworem występującym rzadko.
Co ciekawe, maleje liczba zachorowań i zgonów wśród mężczyzn, natomiast rośnie wśród kobiet. Przyczyna jest prosta – mężczyźni rzucają palenie, natomiast coraz więcej kobiet pali papierosy, mimo mody na niepalenie. Według badań nałóg ten zabiera kobiecie 11 lat życia, mężczyźnie o rok mniej.
Objawy raka płuca
Rak płuca jest chorobą skrytą – objawy mogą pojawić się późno. Często są to napady kaszlu, zmiana jego charakteru czy nasilenia, duszność, nawracające zapalenie płuc, ból w klatce piersiowej, krew w plwocinie, ból pleców, ramion, skrócenie oddechu, zmęczenie, chrypka, obrzęk twarzy, szyi.
Do kogo po pomoc?
Jeśli zauważymy u siebie objawy wymienione powyżej, jesteśmy nimi zaniepokojeni – należy udać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który wystawi skierowania na badania – RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową oraz skierowania do specjalistów – pulmonologa (lekarza chorób płuc), torakochirurga (chirurga klatki piersiowej), onkologa klinicznego lub radioterapeuty. Co ważne – do Poradni Onkologicznej skierowanie nie jest wymagane.
Rak piersi
Ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet jest związane z czynnikami hormonalnymi a także z genetyką. To ryzyko jest zwiększone u pacjentek, które posiadają pewne aberracje genetyczne w swoich chromosomach – na to nie mamy jednak wpływu – geny te albo otrzymujemy od rodziców, albo nie.
Pewne jest natomiast to, że rozwojowi raka piersi sprzyja mała liczba ciąż i późne zajście w pierwszą ciążę. Kobiety, które karmią piersią, statystycznie chorują rzadziej. Ryzyko jest większe także u kobiet cierpiących na otyłość. Więcej o raku piersi – TUTAJ
Czy kiedykolwiek uda się zapanować nad rakiem?
Naukowcy i lekarze cały czas starają się to zrobić. Postęp w onkologii jest bardzo duży. Nakłady finansowe kierowane na badania są na świecie olbrzymie, jednak prawdopodobnie jednego leku nie będzie. Postęp będzie raczej polegał na tym, że naukowcy będą znajdować różne elementy uchwytu, które są skuteczne w jednych nowotworach, a w innych mniej. Być może uda się odnaleźć wspólny mechanizm. Już teraz są leki zmieniające historię niektórych nowotworów, wpływają na receptory komórkowe odpowiedzialne za sterowanie zdolnością komórek do podziału lub modyfikują działanie układu odpornościowego, tak aby skuteczniej walczył z chorobą nowotworową.
Zalecenia
Nie powinniśmy bagatelizować niepokojących objawów. Pamiętajmy – nikt nie zna naszego organizmu tak dobrze, jak my sami.